24 Lut

Co to są precle i czemu tak szybko znikają?

Kiedyś pozycjonowanie stron było całkiem prostą czynnością. Wyszukiwarka działała dość topornie, a głównym mechanizmem jej działania były linki – im więcej linków do strony tym lepiej. Dlatego całą sieć zalały witryny, które dla zwykłego czytelnika nie miały praktycznie żadnej wartości: katalogi internetowe oraz tak zwane precle.

Co to są te precle i czy mają jeszcze jakieś znaczenie w pozycjonowaniu? Precle to strony przypominające zazwyczaj wyglądem bloga, ewentualnie serwis z artykułami poradnikowymi. Ich głównym celem było publikowanie artykułów bez żadnej merytorycznej wartości, często pisanych językiem, którego nie dało się przeczytać, a wszystko po to, aby zamieścić w takim tekście linka. Precle były zarówno zamknięte, czyli dostęp do publikacji miał tylko ich administrator, jak też otwarte – publikować mógł każdy.

O ile teraz pozycjonerzy wciąż tworzą strony, których celem jest publikacja artykułu z linkiem, o tyle klasyczne precle, przede wszystkim te otwarte, wymarły śmiercią naturalną – wyszukiwarka postawiła na jakość linków, a nie ich liczbę, więc ich istnienie przestało być zasadne.

Dlatego ostrzegamy: jeśli ktoś złoży państwu cudowną ofertę publikacji artykułu z linkiem w tysiącu precli (czy coś podobnego), to nawet jeśli będzie to oferta tania, nie kupujcie jej, bo w dzisiejszych czasach bardziej sobie zaszkodzicie, niż pomożecie.